İltihap Org

İltihap bilgilendirme sitesi

Tırnak Batması İltihabına Ne İyi Gelir

Tırnak batması iltihap, konusunda bir çok bilgi vardır. Fakat hangi yöntemin neye göre yapılacağında dair pek bilgi bulunmamaktadır. Tırnak batması için krem ve iltihabı azaltacak yok edecek tedavi yöntemleri iltihap.org farkı ile konumuzda yer alıyor. Peki, tırnak batması iltihap kremi gerçekten işe yarıyor mu ? Tedavisi sadece krem ve kurutucu ürünler ile geçer mi ? İşte bu bütün sorulara yanıtlar verirken, tırnak batması iltihabı nasıl geçer problemini açıklayacağız.

Tırnak batması her insanın başına gelecek genel sağlık sorunlarının başında geliyor. Günlük yaşamdan koparma derecesine gelebilecek bir problemdir. Batma genellikle ayak parmaklarının en başındaki büyük baş parmağında olur. Tırnağın ete doğru ilerlemesi şeklinde olur. İleride rahatsızlık vererek ayakkabı ve çorap giymeyi engelleyecek zamana gelir. Pekala, tırnak batması iltihabı tedavisi için doktorların önerileri nelerdir? Doktor görüşlerinin büyük bir kısmı tırnak kesilirken düz şekilde kesilmesi yönündedir. Böylece batmaya mahal vermeyecek derecede olur. Eğer düzensiz şekilde tırnak kesilmesi olursa, tırnak batmasına davetiye çıkabilir. Tabi sadece tırnak kesimi batmaya vesile değildir. Genel itibariyle;

Tırnak Batması Neden Olur ?

 1. Tırnağın yapı bozuklukları,
 2. Tırnak kesilirken düz kesilmemesi,
 3. Ayakkabı seçiminin yanlış yapılması (Sivri burun)
 4. Tırnak kırılmaları
 5. Geniş yapılı tırnaklar
 6. Tırnakta mantar oluşması

Bu kuralların hepsi birden oluşması halinde tırnak batması olacak diye bir şey yoktur. Yukarı saydığımız kurallardan biri veya bir kaç olduğu anda tırnak batması oluşabilir. Kişinin tırnaklarını günlük veya haftalık kontrol etmesi gerekir. Peki be önlemin dışında yapılabilecek başka şeyler var mıdır ?

Tırnak Batması İltihap

Tırnak Batması İltihap

Tırnak Batmasını Önlemek

 1. Batmayı önleminin ilk adımı ayakkabı seçimi olacaktır. Zira sivri burun ayakkabılar, ayak baş parmağı üzerinde baskı yapar. İster istemez tırnağın yapısını bozar.
 2. Ayaklar günlük yıkanmalı ve havalandırılmalıdır.
 3. Ayaklar ıslak ve nemli olmamalıdır.
 4. Günlük veya haftalık tırnak kontrolü yapılmalıdır.

Tırnak Batması Tedavisi

Tedavinin ilk adımında bir hekime başvurmak gerekir. Eğer ağrı derecesine gelinirse vakit kaybetmemekte yarar varır. Tırnağın içeri doğru gitmesine çözüm olarak tırnağın kesilmesine ve oradan batan parçanın alınması gerekir.Bu durumu hafife alırsanız, tırnağını kaydetme olasılığınız yüksektir. Batmanın ilk başından itibaren fark edilirse bazı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Fakat geç kalınırsa, cerrahi müdahale ile etin içerisinde ki tırnak parçası alınır. Halk arasında hep, tırnak batması iltihap kurutucu kremler veya tedavi yöntemleri söylenir. Buna örnek olması amacıyla evde yapacağınız bir kaç yöntemi anlatacağız.

Tırnak Batmasının Evde Tedavisi

Malzemeler:

 1. 1 litre sıcak su,
 2. 100 gram civarında tuz,
 3. İncir yaprağı çayı veya ada çayı

Hazırlama Aşaması:

Elimizde bulunan 1 litre sıcak suyun içerisine 100 gram civarında olan tuz eklenir. Daha sonra yarım dakika boyunca tuzun erimesi için karıştırılır. Satın aldığınız incir yaprağı çayı veya ada çayını pamuk aracıyla tırnağın battığı yere bastırılır. Bu işlemi yaklaşık olarak 1 dakika boyunca yapılması ve ardından hazırlanan tuzlu – su karşımın pamuk yardımı ile batma olan bölgeye silinmesi işlemi yapılır.

Bir önceki yazımız olan Deri İltihabı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde deri iltihabı, deri iltihabı bitkisel tedavisi ve deri iltihabı nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İltihap Org © 2017 İltihap