İltihap Org

İltihap bilgilendirme sitesi

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri ve Tedavisi

Erkeklerde kısırlık nedir, kısırlık nasıl oluşur, kısırlık belirtileri ve kısırlık tedavisi hakkında erkek sağlığı makalesi.

Erkeklerde oluşan kısırlığın en önemli nedenleri arasında;

a) Nedeni bilinmeyen sayı, hareketlilik ve yapısal,
b) Testislerden kirli kanı taşıyan damarların yetmezliği (varikosel),
c) Menide hiç sperm olmamasıdır (azospermi).

Kısırlıkta spermin sayısı ve yapısal bozukluklarının tedavisi için; antiöstrojenler (klomifen sitrat), androjenler (testosteron), antioksidanlar (E ve C vitaminleri), kortikosteroidler ve hareketlilik artırıcı ajanlar (Padutin, Kallikrein) gibi birçok tedavi yöntemi denenmiş ve başarısız sonuçlar alınmıştır. Bu nedenle kullanımları önerilmemektedir.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri ve Tedavisi

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri ve Tedavisi

Peki erkeklerde kısırlığın tedavisi nasıl olmalıdır?

Erkeklerde kısırlık tedavisi; erkeği tedavi etmek değil mevcut spermini kullanmak şeklindedir. Bu surette menide ki toplam hareketli sperm sayısı 10 milyonun üzerinde ise aşılama yöntemi uygulanmaktadır. Aşılama uygulaması tüp bebeğe göre basit, ucuz ama başarı şansı da düşük bir seçenektir; uygulama başına başarı şansı %20 civarındadır

Ağır sperm problemi varlığı yada hafif olgularda ise aşılama yöntemi başarısızlığında ise mikoenjeksiyon işlemi uygulanmaktadır. Erkek kısırlığın, gerçekte, en etkin tedavisi mikroenjeksiyondur. Kadının da genç olduğu ve yumurtalık kapasitesinin iyi olduğu durumlarda başarı çok yüksektir. Başarı böyle çiftlerde %60-70’lere kadar çıkmaktadır.

Dip not olarak kısırlığı yenme çalışmalarında düzensiz beslenen ve sigara içen erkeklerde “E” vitamini kullanımı önerilmektedir. Sigara kullanımını azaltmak yada tümüyle bırakmak, dar iç çamaşırlarının giyilmemesi, uzun süreli hareketsiz kalınmaması ve daha sağlıklı bir yaşam başlangıcında önemli rol oynamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Andropoz Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde andropoz ne zaman biter, andropoz yaşı ve andropoza girmek ne demek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İltihap Org © 2017 İltihap