İltihap Org

İltihap bilgilendirme sitesi

Adamotu (Mandragora) Nedir, Faydaları Nelerdir

Adamotu (Mandragora), Ademotu ya da Abdüsselamotu olarak da bilinir, dallanmış kökleri insana benzetildiği için bu adla anılan, Solanaceae (patlıcangiller) familyasından bitki cinsidir. Akdeniz ülkelerinde yaygın olan bu cinsin en çok bilinen türleri, rozet yapraklan, mavi-mor çiçekleri ve turuncu-kırmızı meyveleriyle tanınır.

Eskiden büyülü olduğuna inanılan adamotu köklerinin, yalnızca ay ışığında ve bitkiye iple bağlanmış kara bir köpek tarafından çekilerek topraktan sökülebileceğine inanılır, insan eli değdirilmezdi. Sökülen kökün, insanları öldürecek ya da çıldırtacak kadar güçlü çığlıklar attığı inancıyla, çevredekiler kulaklarını tıkarlardı. Çıkanlan kökler cinsel gücü ve doğurganlığı artırıcı, yatıştırıcı, uyku ve şifa verici olarak kullanılırdı.

Bitkinin köklerinde ve topraküstü bölümlerinde çeşitli alkabitler, özellikle hiyosiyamin ve skopolamin bulunur. Hoş kokulu meyveleri yenildiğinde, baş dönmesi ve sarhoşluk gibi zehirlenme belirtileri görülür.

Sonuç itibariyle adam otu nedir ne işe yarar sorusuna yanıt vermeye çalıştık.

Bir önceki yazımız olan Şifalı Bitkilerle Varis Tedavisi başlıklı makalemizde varis tedavisi, varis tedavisi şifa ve varis tedavisi şifalı bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İltihap Org © 2017 İltihap